Ženy, ktoré inšpirujú – Coco Chanel

0 40

Sú držiteľkami obdivuhodných rekordov, významných ocenení a ich nevšedné životy inšpirujú ľudí po celom svete. Dámy z nášho mini seriálu sa rozhodne vymykajú všetkým zažitým stereotypom. Aj Coco Chanel si tvorila svet podľa seba, aj keď sa s ňou osud nemaznal.

Coco Chanel (Zdroj: https://www.flickr.com/photos/chariserin/5422797269)
Coco Chanel (Zdroj: https://www.flickr.com/photos/chariserin/5422797269)

Coco Chanel, vlastným menom Gabrielle Bonheur Chanel, je pravdepodobne najznámejšou módnou dizajnérkou všetkých čias. Aj viac ako 40 rokov po jej smrti značka Coco Chanel stále existuje, ba čo viac, patrí medzi to najlepšie a najznámejšie, čo módna brandža ponúka. Spoznajte pani Chanel viac! Zozbierali sme pre vás niekoľko zaujímavostí o tejto osobnosti, ktorá inšpirovala celé generácie žien.

• Narodila sa v roku 1883 v meste Saumur v departmente Maine-et-Loire na západe Francúzska.

• Pochádzala z piatich detí, avšak keď mala Coco 12 rokov, jej matka zomrela na tuberkulózu a otec rodinu čoskoro opustil (odišiel do Ameriky). Nasledujúcich 6 rokov strávila v sirotinci.

• Keď mala 18, naučila sa Coco šiť na stroji a v roku 1903 získala miesto šičky. Firma, kde pracovala, sa zaoberala výrobou výbavičky pre deti a nohavičiek.

• Prezývku Coco dostala od dôstojníkov-svojich poslucháčov na základe šansónu s názvom „Qui qu´a vu Coco dans l´Trocadéro?“, ktorý spievala v istom podniku.

• Vďaka svojim umeleckým vystúpeniam sa ocitla v priazni vyšších kruhov, získavala známosti a obchodné kontakty. V roku 1910 otvorila svoj prvý módny butik v Paríži, na ulici Cambon 21.

• Do módy priniesla Coco Chanel nový vietor, ktorý spočíval v oslobodzovaní ženskej siluety. Jej modely vyzdvihovali štíhlu postavu, ženy dokonca začali chudnúť len aby si mohli dovoliť nosiť šaty od Coco.

• Situácii a tomuto prístupu do istej miery nahrával aj fakt, že počas I. svetovej vojny bol všeobecný nedostatok prakticky čohokoľvek, vrátane látok.

• Počas pobytu pri Severnom mori sa nechtiac opálila na slnku. Coco túto skutočnosť využila a spravila z opálenej pokožky módu.

• Coco Chanel sa pripisuje aj spopularizovanie pojmu „bižutéria“. V 20tych rokoch začala vytvárať sezónne šperky kombináciou falošných perál s reálnymi kameňmi.

• Coco pojala svet módy komplexne a okrem šiat sa úspešne pustila aj do tvorby parfumov. Jej produktom je aj Chanel No°5. Skladá sa z viac ako 80 zložiek a je v ňom cítiť citróny, mydlo a kvety čerešní – všetko vône, ktoré mala Coco zafixované z pobytu v sirotinci.

• Počas druhej svetovej vojny prežila milenecký vzťah s dôstojníkov SS menom H. G. von Dincklage. Coco, majúca kontakty na britskú aristokraciu aj ľudí v SS, mala byť v tom čase jednou z vedúcich síl operácie Modelhut, ktorej cieľom bolo sprostredkovať separátny mier medzi Nemeckom a Veľkou Britániou nezávisle od spojeneckých síl. Operácia ale neskončila úspechom.

• Posledných 15 rokov svojho života prežila v Paríži v hoteli Ritz, kde aj vo veku 87 rokov zomrela. Viaceré rebríčky pravidelne zaraďujú Coco Chanel medzi najvplyvnejšie osobnosti 20.storočia.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.