10 tipov: Ako si vybrať správneho výživového poradcu?

0 59

Dnešný svet plný zhonu, stresov a starostí k zdravému životnému štýlu vôbec neprispieva. Pribúdajú ochorenia, slová ako nadváha a obezita sa skloňujú čoraz častejšie. Internetové magazíny sú plné rôznych rád, ktoré vám sľubujú, že vás nechcených kíl navyše zbavia. Je ich však toľko, že bežný človek nestačí nové trendy v oblasti životosprávy sledovať. Zoskočte z kolotoča nekonečného úsilia, hladoviek a depresií. Poobzerajte sa po výživovom poradcovi, ktorý sa vo svojej oblasti ozaj vyzná. Ako ho spoznáte? Jednoducho. Prečítajte si nasledujúce tipy a odhaľte pravého odborníka.

  1. Bez vzdelania to nepôjde

Vzdelanie v odbore je základom. Výživový poradca musí byť schopný vzdelanie doložiť.  Nebojte sa ho opýtať, kde študoval a aké kurzy absolvoval. Nové informácie v oblasti zdravej výživy neustále pribúdajú, preto by mal pravý výživový poradca svoje vedomosti neustále dopĺňať a prehlbovať.

  1. Opýtajte sa na referencie a skúsenosti

Skúsenosti sú pri výbere poradcu dôležité. Poproste ho o referencie a zavolajte alebo napíšte ľuďom, ktorým v minulosti pomohol. Zistite aj od svojich známych, či o vašom vytipovanom poradcovi niečo nepočuli. Pozrieť sa môžete aj na verejné fóra, kde ľudia často vyjadrujú svoje názory. Dávajte si však pozor a informácie si overte. Poniektoré firmy totiž platia ľuďom, aby ich na diskusných fórach prezentovali.

  1. Nájdite zhodu

Nie každý výživový poradca je vhodný pre každého klienta. Pred tým, ako sa rozhodnete s výživovým poradcom spolupracovať, uistite sa, že jeho metódy vyhovujú vašim potrebám. Pýtajte sa na veci, ktoré vás zaujímajú. Spravte si svoj vlastný malý výskum. Nájdite ho na sociálnych sieťach a prečítajte si jeho články, príspevky, prezrite si fotografie, ktoré vám povedia o osobnosti výživového poradcu o čosi viac.

  1. Vodu káže, vodu pije

Overte si, či špecialista žije podľa svojich zásad. Nikto predsa nechce odborníka, ktorý dáva rady do života a sám ich nie je schopný dodržať. Pravý odborník bude zmene životného štýlu rozumieť, pretože sám si tým kedysi prešiel.

  1. Osvedčené metódy a moderné vybavenie

Predtým, ako začnete hľadať výživového poradcu, zájdite za svojim všeobecným lekárom a nechajte sa vyšetriť. Vaša nadváha totiž môže mať zdravotný pôvod. Pokiaľ ste zdravotne v poriadku, vyberte si takého poradcu, ktorý používa nielen osvedčené metódy, ale má k dispozícií aj moderné diagnostické vybavenie, vďaka čomu dokáže prísť na kĺb vašim problémom.

  1. Musí si uvedomovať vašu jedinečnosť

Každý organizmus je iný. Čo platí pre vašu susedu, nemusí byť dobré aj pre vás. Ľudia sa od seba odlišujú metabolizmom, genetikou aj zdravotným stavom. Dobrý výživový poradca si je tejto skutočnosti vedomý a pri zostavovaní stravovacieho plánu berie do úvahy všetky potrebné parametre a informácie o vás.

  1. Individuálny prístup a jedálniček na mieru

Výživový poradca vám zostaví jedálniček na mieru. Poradí vám, ako často by ste mali jesť a v akom množstve. Nový stravovací plán bude obsahovať presné zastúpenie bielkovín, sacharidov, tukov a vláknin.

  1. Pravidelné kontroly

Súčasťou celého procesu chudnutia sú aj pravidelné kontroly. Výsledky kontrol výživovému poradcovi napovedia, či sa uberáte správnym smerom alebo je potrebná úprava stravovacieho režimu.

  1. Motiváciou k úspechu

Chudnutie nie je len od diétach a cvičebných plánoch. Je aj o povzbudení. Niekedy sa totiž chcené výsledky nedostavia ihneď. V podobných prípadoch mnoho ľudí stráca motiváciu a odhadzuje celý plán do koša. Výživový poradca musí byť schopný takýmto situáciám predchádzať. Pochváliť vás za odvedenú prácu, vysvetliť vám, prečo sa výsledok zatiaľ nedostavil a nešetriť povzbudzujúcimi slovami.

  1. Je neutrálny a má nadhľad

Poniektorí výživoví špecialisti vnucujú svojim klientom výživové doplnky, ktoré sľubujú nezmysly. Ak sa aj požadovaný efekt dostaví, a vy vďaka pilulkám zhodíte za týždeň 5 kíl, odzrkadlí sa to na vašom zdraví. Preto by ste mali mať na pamäti, že výživové doplnky nenahrádzajú stravu, ale dopĺňajú ju a žiadny zázrak, ktorý vás zbaví nadváhy bez akejkoľvek námahy, nejestvuje.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.