5 najčastejších chýb pri upratovaní

0 19

Upratovanie je jedna z pravidelných činností, bez ktorých sa domácnosť nezaobíde. Ale aj s upratovaním sa to má tak ako s hociktorou inou aktivitou – kto robí, robí aj chyby. Zosumarizovali sme preto tie najčastejšie, s ktorými sa pri upratovaní dá stretnúť.

Najčastejšie chyby pri upratovaní
Najčastejšie chyby pri upratovaní

Nesystematický postup

Aj upratovanie má isté pravidlá. Medzi to základné patrí postupovať systematicky. To znamená, že skôr ako sa pustíte do utierania prachu, tak radšej povysávajte. Pri vysávaní sa totiž víri prach, ktorý sa usádza všade na okolí. Jeho predčasné utieranie by teda bolo kontraproduktívne. Ak sa už ale k prachovke dostanete, tak postupujte od najvrchnejších miest po tie spodné.

Neviditeľný neporiadok na dreze

Bolo by chybou myslieť si, že na dreze alebo v odkvapkávačoch, kam ukladáme umytý riad, sa nemôže nachádzať špina. Všade prítomné vlhko je pre bacily doslova živnou pôdou. To isté sa týka aj hubky, ktorou umývame riad. Po každom použití ju treba dočista vytlačiť od prebytočnej vody a pravidelne vymieňať za novú.

Zabudnuté vypínače a kľučky

Pri pravidelnom upratovaní sa mnohokrát zabúda aj na kľučky a vypínače, ktorým sa často venuje pozornosť len pri naozaj veľkom upratovaní. A pritom sa ich dotýkame denne, keď sa vraciame z vonku či zhasíname po použití toalety. Aspoň raz týždenne by ste ich preto mali pretrieť handričkou  a čistiacim prostriedkom. To však platí napríklad aj o dverách chladničky alebo úchytoch na kuchynskej linke.

Obchytané displeje a klávesnice

Dotykové displeje a rôzne klávesnice používame dennodenne. Vonku, v dopravných prostriedkoch, pri práci, raňajkách, obedoch, večeri…Málokedy sa ale venuje adekvátny čas aj ich údržbe. A to je chyba, veď špinavými rukami sa najčastejšie chytáme práve nich. Pri upratovaní na ne nezabúdajte a čistite ich špeciálnymi prípravkami a handričkami aspoň dvakrát do týždňa. Zaberie to len pár sekúnd.

Zanedbaný odpadkový kôš

Pod lampou býva najväčšia tma. Toto tvrdenie sa skvele hodí na odpadkové koše v niektorých domácnostiach. Pritom práve tam sa koncentruje najviac odpadov z domácnosti. Aj pri použití jednorazových igelitových vriec sa ale odpad akýmsi zázrakom na dno koša občas dostane. Netrvá dlho a objavia sa prvé plesne. Nebolo by namieste dno koša čistiť častejšie?

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.