TOP zaujímavosti o spánku, ktoré je dobré vedieť – IV.časť

0 29

Štvordielny seriál zaujímavostí o spánku sa chýli ku koncu. Záverečný článok vám opäť osvetlí niekoľko faktov, napríklad čo sa deje s vašim telom keď spíte. Informácií tu však nájdete oveľa viac.

Spánok
Spánok

Ako sa ľudské telo správa pri spánku

Organizmus spánkom regeneruje, uvoľňuje sa a naberá nové sily. Ruka v ruke s tým klesá teplota tela, rovnako tak rytmus srdca a dochádza tiež k regenerácii svalov a pokožky, ktorej vzhľad sa vplyvom spánku zlepšuje. Zmysli sú takmer vypnuté, človek v spánku necíti ani tie najsinejšie pachy a vône. Čo je však zaujímavé, organizmus reaguje na náhle zvukové vnemy a dokáže sa účinnejšie brániť vysporiadavať s infekciami a vírusmi  tele.

Ako predchádzať problémom so spánkom?

Na kvalitu spánku má vplyv mnoho našich zvykov a zlozvykov. Napríklad pitie kávy či používanie tabletov a smartfónov pred spánkom môže usínanie negatívne ovplyvňovať. Na druhej strane ranná rozcvička má práve opačné účinky a jej silu môžete pociťovať nie len počas dňa, ale aj v noci. Stuhnuté svalstvo v oblasti krčnej chrbtice býva častým problémom, s ktorým sa zobúdza čoraz väčší počet ľudí. Ak k nim patríte aj vy, meňte vankúš za nový aspoň dvakrát ročne, prípadne si zaobstarajte terapeutický vankúš s pamäťovou penou.

Čo ste o spánku nevedeli?

  • Najdlhšiu vedecky zdokumentovanú dobu bez spánku strávil Randy Gardner. Bolo to presne 11dní a 24minút. Austrálsky národný projekt zameraný na výskum spánku mal zaznamenať ešte dlhšiu dobu bez spánku – 18dní, 21hodín a 40minút.
  • Nedostatok spánku sa na ľudskom organizme prejaví už po pár hodinách formou halucinácií, paranojou, rozmazaným videním, stratami pamäti či príznakmi pripomínajúcimi pomätenie mysle.
  • Dá sa zaspať s otvorenými očami? Dá, hoci len na niekoľko sekúnd, a nemusíte to ani postrehnúť.
  • 12% populácie sa snívajú čiernobiele sny.
  • Už po 10 minútach po prebudení zabúdame až 90% zo svojich snov.

TOP zaujímavosti o spánku, ktoré je dobré vedieť – I.časť

TOP zaujímavosti o spánku, ktoré je dobré vedieť – II.časť

TOP zaujímavosti o spánku, ktoré je dobré vedieť – III.časť

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.