Cestovateľské pikošky – IV.časť

0 30

Štvrtou sériou zaujímavostí zo sveta ukončíme našu malú cestovateľskú misiu. Bude najrozsiahlejšia, takže sa pokojne usaďte a venujte pár minút tomuto článku. Cestovateľské inšpirácie máte na dosah ruky!

Cestovateľské pikošky
Cestovateľské pikošky

Gréci by mali mať dobrú pamäť

Hrdosť k vlasti sa dá prejaviť rôznym spôsobom. Úplným základom je ovládanie slov hymny. V takom Grécku to ale nie je nič jednoduché! Hymna Grékov má až 158 veršov a je najdlhšou hymnou na svete.

Benin krát 2

Krajina v centrálnej časti Afriky drží jednou zo zaujímavých prvenstiev. V tejto bývalej francúzskej kolónii žije viac dvojčiat ako kdekoľvek inde na svete. Na 1000 obyvateľov pripadá až 28 dvojičiek.

Počasie indoor

Na Floride sú úžasné pláže a mnoho skvostných zaujímavostí. Napríklad Vehicle Assembly Bulding, patriaca NASA. Táto budova je obrovská a dokáže si vytvoriť vlastnú klímu, vrátane dažďových mrakov!

Krajina čeľustí

Ostrovná krajina Palau, ležiaca v Pacifickom oceáne, prispieva zaujímavým spôsobom k ochrane svetovej biodiverzity. Je prvou krajinou na svete, ktorá založila žraločiu rezerváciu. Tá má rozlohu 600 000 kilometrov štvorcových a ochraňuje viac ako 100 ohrozených druhov žralokov.

Chyť sa mojej ruky

To si v roku 1989 povedalo viac ako 2 milióny ľudí, ktorí utvorili najdlhšiu ľudskú reťaz v histórii. Tiahla sa z hlavného mesta Litvy Vilniusu až do estónskeho Tallinnu. Udalosť bola vyjadrením protestu proti paktu Molotov-Ribbentrop.

Raz si hore, raz dole, stále však na cestách

Eiffelova veža v Paríži patrí k absolútnym dominantám krajiny galského kohúta. Môžete sa na ňu dostať po schodoch alebo výťahom. Aj ten je využívaný a to hodne – ročne najazdí trasu dlhšiu ako 100 000km.

Hippies má stále šancu

Mier má šancu. V Kostarike rozhodne áno. Krajina nemá stálu armádu, čo je na svete veľmi ojedinelé a výnimočné. Azda aj preto sa Kostarika stala sídlom Univerzity mieru, ktorú založila pred viac ako 30timi rokmi OSN.

Autá vládnu

Slovensko nie je jedinou automobilovou veľmocou. Aj malý štátik San Marino v tomto smere vyniká. Je jedinou krajinou, kde je viac áut ako ľudí (obyvateľov je len 33 000).

Iný kraj, iná výchova

Samoa je pre našinca určite exotickým miestom. Aj čo sa kultúry, zvykov a mravov týka. Verili by ste, že je tu rodičom umožnené vychovávať chlapcov ako dievčatá? Výsledkom tohto druhu výchovy je akési tretie pohlavie – fa´fafine.

Dubaj – krajina zázrakov

Dubaj a jeho petrodoláre dokážu aj nemožné. Nachádza sa tu 20% všetkých žeriavov sveta, ktoré postavili alebo stavajú: najvyšší hotel na svete, najväčšie obchodné centrum na svete, najväčšie svetové akvárium a druhý najväčší umelý prístav na svete.

Brána do pekla sa nachádza v Turkmenistane

Áno, teda aspoň obrovský kráter, ktorý dostal taký názov. Nachádza sa v púštiach Turkmenistanu a horí nepretržite už 40 rokov. Má priemer 70metrov, takže ponúka naozaj impozantné divadlo pre oko „záujemcu o vstup“.

Cestovateľské pikošky – I.časť

Cestovateľské pikošky – II.časť

Cestovateľské pikošky – III.časť

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.